zpět na výpis
zpět na výpis

Barbora Dvořáková

Interpretace místního dědictví, vzdělávání, popularizace vědeckých a environmentálních témat, psaní textů

Chcete vzbudit v lidech zájem a lásku?
Pomáhám odkrývat příběhy světa kolem nás. Hledám mosty do světa našich návštěvníků.
Najdu společně s vámi cestu ke smysluplnému vzdělávání a atraktivní interpretaci místního dědictví. Za více než 10 let praxe vím, jak nadchnout návštěvníky pro (téměř) jakékoliv téma. Od geologie a zemědělství přes barokní sochy až po dílo Alfonse Muchy. Expozice, výukové programy, metodické materiály, naučné stezky, hledačky, multimediální aplikace, školení, texty, kampaně...
Do toho všeho pouštím - s radostí a nadšením. Než začnu tvořit přemýšlím a plánuji.
Moji práci si můžete prohlédnout například v Brně na Špilberku, Národním zemědělském muzeu nebo Centru Eden v Bystřici nad Pernštejnem. Umím popularizovat vědecká témata. Společně s Národním muzeem nebo Mendelovou univerzitou jsme našli způsoby, jak komunikovat odborná témata běžným „smrtelníkům“.

Kulturní dědictví

Podívejte se na vybrané reference kreativce z oblasti Kulturní dědictví

KOUZLO SPOLEČNÉHO HLEDÁNÍ - Korálky komorné Elišky

Hravý výlet, který si užije celá rodina. Nejlépe bez auta. Způsob jak ukázat, že i pernštejnské podhradí má své kouzlo. To vše se spojilo v zábavné hledačce. Vymyslela jsem hru, napsala texty, vše otestovala na dětech,... Je z ní druhý nejúspěšnější produkt Destinace Brněnsko. Nedvědicí tak v sezóně ťapali tisíce malých i velkých nožek...

realizováno 2018

MRTVÍ OŽÍVAJÍ - Příběhy z kasemat

Jak oživit kasematy a přilákat do nich nové cílové skupiny? Chtěli jsme vyprávět autentické příběhy. Ty jsou totiž často dobrodružnější než mýty, které o temných kobkách kolují. Výsledkem je aplikace ve které najdete videa, rozšířenou realitu a šifry. Vytvořila jsem koncepci aplikace a části hry, napsala texty a podílela se na kampani.

realizováno 2017

RÁJ NA VYSOČINĚ - Příprava expozic a interpretačních panelů v centru Eden

V centru Eden jsem se podílela na vzniku expozic. Nejoblíbenější z nich je Příběh půdy. Její součástí je velká krtčí nora, kterou zejména děti odmítají opustit i po několika hodinách :-). Vedla jsem také tým autorů se kterými jsme připravili desítky interpretačních panelů.

realizováno 2014

CESTA DO PRAVĚKU - Texty k aplikaci Visit more

K technicky krásně promyšlené aplikaci jsem vytvořila texty. Takové, které se nehemží odbornými termíny, ale lidskými příběhy. Chtěla jsem, aby se návštěvníci na své cestě do minulosti cítili jako na návštěvě u dobrých přátel. Takových, ke kterým se rádi vrací. A ani nevadí, že ti „přátelé“ tu žili dlouhé tisíce let před námi.

realizováno 2019

JAK NADCHNOUT NÁVŠTĚVNÍKY - interpretační školení

Když jsem nabrala zkušenosti, chtěla jsem předávat inspiraci a svoji lásku k interpretaci i dalším. Mám za sebou desítky školení pro klienty mezi kterými jsou Vida, Pevnost poznání, Mendelova univerzita, Travelbakers, Centrála cestovního ruchu Jižní Morava a další. A stále mě to moc baví. A účastníky? Podívejte se do referencí...

realizováno 2017 - 2019

Práce s texty

Podívejte se na vybrané reference kreativce z oblasti Práce s texty

RÁJ NA VYSOČINĚ - Příprava expozic a interpretačních panelů v centru Eden

V centru Eden jsem se podílela na vzniku expozic. Nejoblíbenější z nich je Příběh půdy. Její součástí je velká krtčí nora, kterou zejména děti odmítají opustit i po několika hodinách :-). Vedla jsem také tým autorů se kterými jsme připravili desítky interpretačních panelů.

realizováno 2014

POKLADY V DIVOČINĚ - Libreto a scénář expozice Domu přírody v Brdech

Ve skvělém týmu jsem se podílela na přípravě scénáře, libreta a textů k nové expozici. V ní vyprávíme příběh Brd - rozsáhlého ostrova horských lesů, který člověk po staletí měnil, ale neobýval. Dnešní Brdy nám zdráhavě ukazují své poklady - a právě ty v srdci expozice odhalujeme jejím návštěvníkům.

realizováno 2018

LES, KTERÝ MÁ ZELENOU - Oživení Morávkovy pěšiny v Soběších

Na počátku byla...pěšina. Od Brna co by kamenem dohodil a přesto si na ní někdy připadáte jako v divočině. A také tam byla...snaha o dobrou interpetaci. Nechtěli jsme návštěvníky zahltit informacemi, ani krajinu panely. Vytvořila jsem interpretační plán, napsala texty... A výsledek? Jděte se projít na pěšinu :-)

realizováno 2019

CESTA DO PRAVĚKU - Texty k aplikaci Visit more

K technicky krásně promyšlené aplikaci jsem vytvořila texty. Takové, které se nehemží odbornými termíny, ale lidskými příběhy. Chtěla jsem, aby se návštěvníci na své cestě do minulosti cítili jako na návštěvě u dobrých přátel. Takových, ke kterým se rádi vrací. A ani nevadí, že ti „přátelé“ tu žili dlouhé tisíce let před námi.

realizováno 2019

O SVÉRÁZU NÁRODNÍ TVOŘIVOSTI - Text k výstavě fotografií posedů

Napsat úvodní text k dost netradiční výstavě fotek posedů byl zvláštní úkol. Ale psala jsem. O tom, jak v krajině zachytit přehlížené všední „klenoty“. O kouzlu jedinečnosti a svobodě bez norem. O focení, pábení a schopnosti podívat se na obyčejné věci jinýma očima. A ty fotky opravdu stojí za to!

realizováno 2018

"Jako s autorkou textů jsem s Bárou Dvořákovou spolupracoval v roce 2018 při přípravě libreta a scénáře Domu přírody Brd. V rámci projektu tvořila několik verzí textu pro různé cílové skupiny. Báru mohu doporučit jako tvůrčí autorku nápaditých a čtivých textů, které dokáží příjemnou formou komunikovat podstatné skutečnosti, např. v oblasti ochrany přírodního a kulturně-historického dědictví."

"Jako s autorkou textů jsem s Bárou Dvořákovou spolupracoval v roce…

Ladislav Ptáček, předseda Sdružení pro interpretaci místního dědictví ČR

"Bára stála u zrodu naší první hledačky Korálky komorné Elišky, která se stala jedním ze dvou nejpopulárnějších produktů turistické sezóny 2019. Spolu s Petrou z místního TIC vytvořila hru, jejíž principy používáme jako vzor dobré praxe nejenom u našich členů. "

"Bára stála u zrodu naší první hledačky Korálky komorné Elišky,…

Michal Burian, předseda destinační společnosti Brněnsko

"Školení s Bárou bylo přínosné, vtipné a praktické. Dobrá byla i domluva předem, kdy Bára byla schopná a ochotná školení ušít na míru našim potřebám, pracovali jsme pro nás novými technikami učení, v malých skupinkách jsme pak tvořili interpretační sdělení k našim exponátům. Protože u nás proběhlo několik školení po sobě, Bára jednotlivá školení upravovala podle předchozích zkušeností a požadavků skupiny.
Získala si nás svou vřelostí a bohatými zkušenostmi, do školení vkládala konkrétní zkušenosti a ukázky dobré praxe z Čech i zahraničí."

"Školení s Bárou bylo přínosné, vtipné a praktické. Dobrá byla…

Sven Dražan, programový manažer VIDA! science centra

"Na základě zkušeností z kurzu k interpretaci, který Bára vedla, jsem ji oslovila s nabídkou spolupráce na obnovení lesnické naučné stezky v Soběšicích. Pro pěšinu Bára po konzultacích s pracovníky Mendelovy
univerzity v Brně navrhla texty a dala náměty i na další formy interpretace (např. texty umístěné na mobiliáři), které se na stezce postupně realizují. Spolupráce byla skvělá."

"Na základě zkušeností z kurzu k interpretaci, který Bára vedla,…

Ing. Jitka Fialová, MSc., Ph.D., akademická pracovnice

"S Bárou spolupracuji řadu let a na mnohých vzdělávacích projektech, například Krajině za školou, vzniku návštěvního centra Eden nebo vzniku základní školy Heuréka v Brně. Její způsob kreativního psaní mne nikdy nepřestal udivovat svou lehkostí, jemným a nevtíravým humorem, hraním si se slovy. Jako když si virtuóz vezme do ruky hudební nástroj a jen tak si s ním pohraje. Bára je zároveň člověk, na kterého je 100 % spolehnutí, v časech lehkých i těžších."

"S Bárou spolupracuji řadu let a na mnohých vzdělávacích projektech,…

Jan Kala, zřizovatel základních škol Heuréka a ředitel společnosti CfME, spoluzakladatel a bývalý ředitel eBanky

"S Bárou sme spoločne pracovali na tvorbe projektu Příběhy z kasemat, ktorý spájal technológiu AR (rozšírená realita), video (natočené príbehy) a hernú náučnú časť - hlavolamy a informace o faktoch z kasemat v Brnenskom Špilberku na tablete. Prípravu obsahu, proces tvorby a záverečné testovanie celého projektu viedla Bára profesionálne, svižne a s pozitívnou náladou, čo celému týmu uľahčovalo prácu na projekte. Mala prehľad aj v technickej oblasti projektu, čo nie je vždy u project manažera samozrejmé. V budúcnosti by som s Bárou neváhal opäť spojiť sily a vytvoriť niečo nové a zaujímavé."

"S Bárou sme spoločne pracovali na tvorbe projektu Příběhy z kasemat,…

Peter Leibitzer, Creative Director Collective Production

"Bára interpretací žije a díky Báře ožívá spousta míst, vzpomínek i lidských osudů…Svými texty a nápady dokáže vzbudit zájem a nadšení, zároveň vám ale nechává dostatek prostoru se do tématu vrhnout po vlastní ose. Spolupráce s ní byla vždy skvělá a inspirativní, ať už jsme spolu tvořily texty k expozicím nebo školily žáky a učitele v rámci našich projektů. Bára totiž dokáže zaujmout všechny věkové skupiny."

"Bára interpretací žije a díky Báře ožívá spousta míst, vzpomínek…

Zuzana Jakobová, koordinátorka projektu Mladí reportéři pro životní prostředí, TEREZA, vzdělávací centrum, Praha

"Neznám lepšího člověka na plánování expozic než je Bára Dvořáková. Spolupráce s ní je vždy více než vynikající, je to podle mého nejkreativnější osoba v ČR na vymýšlení libret, textů na panely i různých exponátů. Baví mě, jak dokáže z prostého návrhu vykouzlit něco, co lidi vtáhne, zaujme a pobaví (její texty bývají velmi vtipné – umí si hezky hrát se slovy) a jako třešničku na dortu se lidé něco naučí. Pokud s Bárou budete plánovat expozici, doporučuji její zapojení ve všech částech procesu (pokud možno) – od prvního návrhu po samotnou realizaci. Její návrhy mají hlavu a patu, vtip a zaujmou všechny věkové skupiny. S Bárou jsem spolupracovala na množství expozic – od Národního zemědělského muzea po menší projekty regionálních muzeí či vzdělávacích institucí a mohu tak spolupráci s ní více než doporučit."

"Neznám lepšího člověka na plánování expozic než je Bára Dvořáková.…

Zuzana Bartáková, projektová manažerka, Centre for Modern Education

"S Bárou jsme spolupracovali při tvorbě vzdělávacích panelů a textu pro Centrum Eden Bystřice nad Pernštejnem a dále pro nás realizuje školení Interpretace. Oceňuji zejména její znalosti a zkušenosti ze zahraničí, velký nadhled a schopnost propojovat věci a texty do jednotného smysluplného celku."

"S Bárou jsme spolupracovali při tvorbě vzdělávacích panelů a textu…

Pavel Pichler, zakladatel Travelbakers, z.s

Jižní Morava je kreativní kraj!
11 254 kreativců dohromady tvoří 10 % všech ekonomicky aktivních obyvatel Brna.

Projekt financuje město Brno