Špičkový průmyslový designér pomáhá výrobcům tankovacích automatů dobývat trh

Unicode Systems & Martin Tvarůžek

Přijedete k benzinové pumpě, na přístroji zadáte částku a kartou nebo hotovostí zaplatíte. Pak už jen natankujete a jedete dál. Právě tak fungují samoobslužné tankovací automaty, které vyrábí třebíčská společnost Unicode Systems. Firma potřebovala, aby přístroje vypadaly atraktivně a dobře se používaly. Proto začala spolupracovat s průmyslovým designérem Martinem Tvarůžkem. 

Výchozí stav: Amatérského designu už bylo dost

“Tankovací automaty jsme začali vyrábět v roce 1991. Tehdy jsme si dělali design sami. Nakreslili jsme ho v programu a nechali si ohnout plechy. Hlavní bylo, aby byl přístroj hezký a netekla do něj voda.”

Miroslav Stříbrský

ředitel Unicode Systems

Tankovací automaty se ze zázemí dopravních firem postupně dostávají i na veřejné benzinky. Provozovatelé pump si od nich slibují konkurenční výhodu. Čeští pumpaři využívají automaty hlavně v noci. Nemusí platit obsluhu, neutrácí za energie, ale i tak si zákazník natankuje. 

Přestože má Unicode Systems velkou tradici, musí stále inovovat, aby obstál před konkurencí. V Evropě je totiž dalších 10 firem, které vyrábí podobná zařízení. Technickou stránku má firma vyladěnou, a proto se rozhodla zapracovat na designu. 

Výzvy pro kreativce: Navrhnout atraktivní a funkční automat 

Když firma připravovala nový typ tankovacího automatu, rozhodla se pojmout design koncepčněji. Proto začala hledat vhodného návrháře. Ukázalo se ale, že to je složitější, než si původně mysleli. 

“Oslovili jsme několik designérů, kteří nám navrhli krásné automaty. Mělo to však velký háček. Nedaly by se vyrobit a ani kvůli případným opravám rozebrat. Praktická stránka věci pro ně byla problém. Už jsme si mysleli, že designéři, kteří by to zvládli, neexistují.”

Miroslav Stříbrský

ředitel Unicode Systems

Přes partnerskou firmu Adast Adamov se však doslechli o průmyslovém designérovi Martinu Tvarůžkovi. Ten za svůj design frézovacího stroje získal cenu Red Dot Design Award, které se přezdívá designérský Oscar.

Před Tvarůžkem stály 3 výzvy:

]

Navrhnout tankovací automat

Dohlédnout na výrobu prototypu

Prezentovat jej velkému zákazníkovi

Když Tvarůžek přišel do Unicode Systems, vyžádal si všechny komponenty a nechal si vysvětlit, jak budou vzájemně zapojené. Zajímalo ho také, kde má být přístup pro techniky. Právě tehdy začal Stříbrský tušit, že spolupráce bude úspěšná.

“Když se vyráběl prototyp, vzal si Martin Tvarůžek montérky a šel na 3 dny do dílny. Tím naprosto překonal má očekávání. Chtěl vědět, jestli se podle jeho návrhu dají správně ohnout a svařit plechy. Když něco technicky nešlo, udělal v návrhu úpravu.”

Miroslav Stříbrský

ředitel Unicode Systems

Výsledky: Propracovaný automat, o který je zájem 

Díky spolupráci s průmyslovým designérem získaly výrobky Unicode Systems snadno rozpoznatelný vzhled. Každý typ automatu se v některých rysech odlišuje, ale všechny zachovávají stejnou linii.

Kvalitní design akceleruje nové obchodní příležitosti. Firma chtěla své automaty rozšířit na Slovensko a přišla s tímto nápadem do banky. Tam nejdřív moc vstřícní nebyli, protože podobné technologie vyrábí i přímo Slováci.

“Bankéři nedokázali vnímat, že naše technické řešení je lepší. Ale pak jsme jim ukázali fotografie. Buď mohli mít slovenské automaty, které vypadají jako plechové bedny, u kterých si zákazník málem pořeže ruku, když vytahuje doklad, nebo naše designové přístroje. Vybrali si nás.”

 

Miroslav Stříbrský

Unicode Systems

Spolupráci s Tvarůžkem firma využila i při prezentaci pro velkého zákazníka z Rakouska. Na jednání pozvali i designéra a nechali ho představit připravované novinky. Nový koncept zákazníka zaujal a objednal si modernější přístroje.

“Přístup Unicode Systems je opravdu osvícený. Není obvyklé pozvat na jednání se zákazníkem i designéra. Zároveň je to pro klienta důkaz, že výrobky, které si kupuje, dostaly komplexní péči. Dáte mu tím najevo, že mu chcete nejen prodávat, ale i o něho pečovat.”

 

Martin Tvarůžek

průmyslový designér

Dalším benefitem spolupráce je variabilita všech automatů. Designér navrhl jednotlivé prvky tak, že se dají snadno vyměnit. Pokud má majitel pumpy starší terminál jen na lokální karty, není problém určitý prvek vyměnit. Automat po upgradu zvládne přijímat platební karty i hotovost a obchodník nemusí kupovat celý přístroj znovu.

“Design není samospasitelný. Pokud je však udělaný dobře, může zvýšit obrat a zisk. Pomůže také s upevněním pozice na trhu a s průnikem na nové trhy.”

Martin Tvarůžek

průmyslový designér

Vize: Navrhnout mini přístroj ve stejné řadě 

Unicode Systems nyní připravují zatím svůj nejmenší tankovací automat. Ví, že se budou držet nastavené linie. I když zákazník může mít přístroj ve svých barvách, díky nezaměnitelným tvarům každý z oboru pozná, kdo přístroj vyrobil. 

Doporučení na závěr: Každý potřebuje design

Dobrý design výrobky Unicode Systems pozdvihl na vyšší úroveň. Všichni jasně rozpoznají jejich výrobky, modely se dají snadno upgradovat a design přesvědčí zákazníky, kteří se rozhodují mezi výrobky se stejnými technickými parametry.

“Pokud firmy chtějí uspět, měly by design vzít na vědomí. Netýká se to jen výrobků jako jsou hodinky nebo auta. Průmyslový designér může vylepšit i takové drobnosti jako spínače do rozvaděčů. Na trhu máte 200 druhů se stejnými vlastnostmi, ale skutečně hezký je z nich jen jeden. A právě ten si koupíte. Navíc je to signál pro zákazníka - uvnitř to tak dobře funguje, že má firma čas pracovat na skvělém vzhledu.”

Miroslav Stříbrský

ředitel Unicode Systems

Unicode Systems

Unicode Systems na trhu IT a vybavení pro čerpací stanice působí přes 20 let. Nejvýznamnějším produktem firmy jsou pokladní systémy. Kromě toho také dodává vlastní tankovací automaty. Spolupracuje s velkými sítěmi pump jako je OMV, Agip a Benzina. Řešení Unicode Systems využívají firmy v Česku, Německu, Rakousku a 4 dalších zemích střední a východní Evropy.

Martin Tvarůžek

Martin Tvarůžek se průmyslovému designu věnuje od roku 1996. Ve své praxi klade důraz na definici zákaznických skupin a studium uživatelských, funkčních, obchodních a dalších souvislostí vyvíjeného produktu. Následně vytvořená estetická hodnota pak vychází ze shrnutí těchto kritérií. V ČR i zahraničí se podílel na vývoji několika desítek výrobků, strojů a zařízení, které jsou v opakované výrobě a prodávány na globálním trhu. Byl mnohokrát oceněn v soutěži Národní cena za design, na mezinárodních odborných veletrzích aza design frézovacího a vyvrtávacího stroje pro Škoda Machine Tool dostal v roce 2015 cenu Red Dot Design Award, které se přezdívá designérský Oscar.

Jižní Morava je kreativní kraj!
11 254 kreativců dohromady tvoří 10 % všech ekonomicky aktivních obyvatel Brna.

Projekt financuje město Brno